Mobi SMS

Mobi SMS

SMS gönderimi yapabilmek için öncelikle başlığa sahip olmanız gerekmekte. Adınıza tahsis edilmiş bir numara var ise başlık olarak bu numarayı kullanabilirsiniz. Bu numara için fazladan bir evrak yüklemeniz gerekmemektedir. Ancak adınıza tahsis edilmiş bir numara yok ise veya başka bir başlık kullanmak istiyorsanız bu başlığın sadece size ait olduğunu gösterir belgeleri tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir. Panele giriş yaptıktan sonra “SMS Başlıklarım” menüsü altından var olan başlıklarınızı görüntüleyebilir, başlık talebinde bulunabilirsiniz. “Yeni başlık talebi” butonuna tıkladığınızda oluşturacağınız başlık türüne özel talep edilen belgeler açılan sayfada belirtilmektedir. Bu evrakları temin edip sisteme yükledikten sonra yüklemiş olduğunuz evraklar ilgili arkadaşlar tarafından incelenip onaylanacaktır. Onay işlemi tamamlandıktan sonra bu evrakları abonelik sözleşmenizin aslı ile birlikte ” www.sahratelekom.com.tr” sayfasında yer alan adresimize karşı ödemeli olarak gönderim sağlamanız gerekmektedir. Göndermiş olduğunuz evraklar Sahra Telekom’a ulaştıktan sonra Talepte bulunmuş olduğunuz başlığı kullanabilirsiniz.

Mesaj gönderimi yaparken başlığınızın olması ve sistem üzerinde herhangi geçmiş bir borcunuzun olmaması gerekmekte. SMS göndermek için Sol taraftaki menüden “SMS Gönder” sekmesine tıklamanız yeterli. Başlığınızı belirledikten sonra eğer bir CRM modülüne sahipseniz, var olan kampanya filtrenizdeki numaralara SMS gönderimi yapabilirsiniz.” Kampanyaya SMS Gönder” yazısına tıklayıp CRM modülündeki kampanya filtrelerinizi listeleyebilirsiniz. Telefon kısmına kampanyalar filtresi haricinde SMS göndermek istediğiniz numaraları virgül ile ayırarak ekleyebilirsiniz. Mesaj kısmına göndermek istediniz mesajın içeriğini yazmanız gerekmekte. CRM modülü sayesinde göndereceğiniz mesajı dinamik hale getirebilir böylece sadece bir tane metin oluşturup birden fazla kişiye farklı mesajlar gönderebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için ” Kampanyaya SMS Gönder” yazısına tıkladıktan sonra açılan alanlardan “Dinamik Alanlar” seçeneğinden seçim yapabilirsiniz. Mesajlar boy olarak hesaplanmaktadır. Bir boy mesaj Türkçe karakter içeren mesajlarda farklı , İngilizce karakter içeren mesajlarda farklı hesaplanmaktadır. Oluşturulan mesaj Türkçe karakter içermediği sürece mesaj Alanının altında bilgilendirme alanında “Mesaj Dili” İngilizce olarak görülecektir. Bilgilendirme alanında mesajınızın dilini, kaç boy olduğunu, toplamda kaç karakter içerdiğini görüntüleyebilirsiniz. Boş mesajda karakter sayısı beş olarak görülmektedir çünkü her mesaj Sahra Telekom’ a ait olan “ B031” kodunu içermek zorundadır. Mesajlarınızı gönderirken mesajı almaktan rahatsız olabilecek kişiler için ret bildirimi ekleyebilirsiniz. Ret bildirimi eklemeniz durumunda mesaj karakterlerinize “25” karakterlik bir link eklenecektir. Geçerlilik süresinde değişiklik yapmadığınız sürece mesajı gönderdiğiniz operatör tarafından belirlenecektir. Gönderilen mesajın alıcıya iletilmemesi durumunda bloke bakiyeniz hesabınıza geri yansır. Gönderim zamanında da değişiklik yapılmadığı sürece mesajınız gönder dediğiniz anda ilgili alıcılara gönderilecektir. Daha sonra gönder seçeneğini seçip herhangi bir tarih ve saat belirlediğiniz takdirde belirtmiş olduğunuz tarihte ve saatte gönderilmek üzere sıraya eklenecektir. “SMS Geçmişi” menüsü altından iletilen, iletilmeyen ,gönderilmeyi bekleyen tüm mesaj loglarını görüntüleyebilirsiniz.

Mesajı alan kişi bu linke tıklayıp numarasını yazdıktan sonra belirtilen numara kara listeye eklenecek bir sonraki mesaj gönderiminizde “Numaralar” listesinde yer alsa bile mesaj gönderilmeyecek. Dilerseniz “SMS Kara Liste” menüsü altından kara listedeki numaraları görüntüleyebilirsiniz. “Yeni Numara Ekle” butonuna tıklayıp manuel olarak kara listeye numara ekleyebilirsiniz. Daha sonra listede bulunan bir numarayı listeden silebilirsiniz.

“SMS API” menüsü altındaki bilgilerle Bu modülü hazır olarak kullanmış olduğunuz bir yazılıma entegre olarak çalıştırabilirsiniz. Gerekli Parametreler örnekleri ile birlikte menü altında gösterilmiştir. Sorun yaşamanız durumunda Sahra Telekom ile iletişime geçebilirsiniz.