Sahra Telekom Blog Post

Bulut Çağrı Merkezi Sisteminin Avantajları

Bulut Çağrı Merkezi Sisteminin Avantajları


Bulut Çağrı Merkezi Sisteminin Avantajları


Dünyanın her yerindeki şirketler, daha iyi müşteri hizmeti sunmalarını sağlayan popüler çağrı merkezi yazılım çözümlerine yatırım yapıyor. En yüksek verimlilik ile en uygun operasyonel işletme maliyetleri düşünüldüğünde bulut tabanlı çağrı merkezini kurmak ve kullanmak çağrı merkezine sahip şirketler için büyük önem arz etmektedir. Çağrı merkezleri için bulut çözümü şirketin yerel bir depolama alanına veya sunucusuna ihtiyaç duymadığı anlamına gelir.


Bulut tabanlı bir çağrı merkezi sistemi kullanarak elde edilen bazı avantajlara şöyledir.

 

1. Basit ve hızlı kurulum

Geleneksel çağrı merkezlerini bir buluta aktarmak veya yeni bir bulut tabanlı çağrı merkezi oluşturmak, karmaşık kurulumlar, donanım veya yerel depolama alanı gerektirmez. İhtiyacınız olan tek şey Internet bağlantısı ve giriş yapmak için bir web tarayıcısıdır. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, diğer özellikler ile entegrasyon veya özellikler kullanarak telefon görüşmeleri yapmaya ve müşteri desteğini geliştirmeye başlayabilirsiniz.

 

2. İnternet üzerinden telefon görüşmeleri

Cloud çağrı merkezi sistemi, IP telefon (dijital sesli sinyallerin İnternet üzerinden telefon görüşmesi için Internet üzerinden iletilmesine izin veren teknoloji) ve VoIP teknolojisini (dijital ses sinyallerini İnternet üzerinden ileten bir araç) kullanır. Bu, geleneksel telefon hattını kullanarak geleneksel analog aktarımı kullanmak yerine, sesli telefon aramalarının Internet üzerinden aktarılmasını sağlar.

Bulut çağrı merkezi sistemi, geleneksel telefon aramalarına İnternet üzerinden cevap vermenizi sağlar. Yapılan ve şirket içi çağrılar da İnternet üzerinden yönlendirilir. Kaç telefon veya telefon numarası kullandığınız fark etmez.

 

3. Düşük operasyonel maliyetler

Bir bulut çağrı merkezi sistemini çalıştırmak için donanım veya yerel depolama alanına ihtiyacınız olmadığından, bakım veya BT uzmanlarına ihtiyacınız olmadığından harcamalarınız düşecektir.

 

4. Güvenilir operasyon

Tüm veriler, 7 gün 24 saat izlenir ve yedeklenir. Veri kaybı ve sanal hacklenmenin önüne geçilmesi amaçlanır.

 

5. Hareketlilik

Bulut çağrı merkezi sistemlerinin en büyük avantajlarından biri, şüphesiz ki İnternet'e bağlı olduğunuz sürece dünyanın herhangi bir yerinden ve herhangi bir yerden - başka bir departmandan, evinizden veya başka bir ülkeden telefon görüşmeleri yapabilmenizdir.

 

Bulut hızla gelişen ve genişleyen bir teknolojidir. Küçük ve büyük işletmelerin bir bulutta depolanan ve işletilen çağrı merkezi sistemleriyle ilgilenmeleri şaşırtıcı değildir. Müşteri temsilcilerinin verimliliğini artırmalarına, birkaç sistemi bir araya getirmelerine ve müşteri desteklerini veya telefonla pazarlama kampanyalarının başarı oranlarını artırmalarına yardımcı olabilirler.

 

Bulut çağrı merkezi çözümü için Sahra Telekom Çağrı Merkezi Çözümleri Hizmetini inceleyebilirsiniz. 


Kampanyalarımız'dan İlk Siz Haberdar Olmak İster Misiniz ?
Copyright © 2019 Sahra Telekom. All rights reserved.